Commons:Fotografie rozpoznatelných osob

This page is a translated version of a page Commons:Photographs of identifiable people and the translation is 99% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Photographs of identifiable people and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: COM:IDENT • COM:PEOPLE • COM:BLP


Obrázek, pořízený na soukromém místě se souhlasem fotografované osoby.

Při práci s fotografiemi osob musíme brát ohled na zákonná a morální práva subjektu. Tato práva mohou omezovat nebo ukládat povinnosti těm, kteří fotografii pořizují, nahrávají nebo znovu používají. Tyto otázky jsou zcela odlišné od statusu autorských práv k fotografii. Například licence Creative Commons nebo status public domain znamená, že se "vlastník autorských práv" (obvykle "fotograf") vzdal určitých práv nebo je ztratil a že "jeho" svolení k použití fotografie není nutné. Tím však nejsou dotčena žádná práva náležející "subjektu" fotografie.

Zveřejnění fotografie identifikovatelné osoby na soukromém místě obvykle vyžaduje souhlas a společnost Commons jej očekává, i když to příslušné zákony nevyžadují. V mnoha zemích (zejména anglicky mluvících) zveřejnění přímé fotografie identifikovatelné osoby na veřejném místě obvykle nevyžaduje souhlas za předpokladu, že se jedná o nekomerční použití. Komerční použití (které má v tomto případě jiný význam než v případě autorských práv) obvykle vyžaduje souhlas. Požadavky na souhlas se však liší podle země; v některých zemích vyžaduje souhlas i pořízení fotografie. Požadavky na souhlas mohou záviset i na dalších faktorech.

Ve většině zemí se tyto problémy týkají pouze fotografií, na kterých je osoba identifikovatelná a stále žije. Nicméně i v případě, že osoba není identifikovatelná nebo zemřela, mohou určité právní a etické problémy přetrvávat.

Právní nedostatky

Existují dvě formy osobnostních práv, které upravují pořizování, uchovávání a používání fotografií, jejichž předmětem je žijící osoba: právo na publicitu a právo na soukromí. Je třeba také dbát na to, aby nedošlo k defamation poškození subjektu.

Commons vyžaduje, aby fotografie byly legální ve všech následujících případech: (a) v zemi, kde byla fotografie pořízena; (b) v zemi, odkud byla fotografie nahrána; (c) ve Spojených státech (kde jsou obrázky na Commons uloženy).

Šablona {{Personality rights}} může být použita k upozornění opakovaných uživatelů obsahu Commons, že místní zákony mohou stanovit další požadavky na opakované použití nad rámec požadavků zde uvedených. Je třeba vzít v úvahu zákony v místě pořízení fotografie i v místě jejího zveřejnění.

Právo na publicitu

Reklama proti býčím zápasům pro organizaci PETA, která se souhlasem používá obrázek Template:Wp-Patricia de Leon (herečka).

Main: COM:personality rights § Likeness and persona

"Právo na publicitu" je právo kontrolovat komerční využití své podobizny. Nejzřetelnějším příkladem je reklama (a platí bez ohledu na to, zda je samotná reklama určena ke komerčním účelům). Toto právo se týká předmětu fotografie a liší se od autorské licence fotografa, která může stanovit vlastní podmínky nebo poskytnout svobody týkající se komerčního opětovného použití. Všechny snímky umístěné na serveru Commons musí z hlediska autorských práv umožňovat volné komerční opětovné použití, ale subjekt fotografie může přesto odmítnout svolení nebo požadovat platbu za takové opětovné použití. Toto právo však nemá vliv na hostování obrázku na Commons, zřídkakdy ovlivňuje použití obrázku v projektu Wikimedia a pravděpodobně ovlivní pouze reklamní/komerční opakované použití obrázku. Všimněte si, že v některých zemích a státech USA může právo na publicitu trvat ještě nějakou dobu po smrti subjektu.

Právo na soukromí

"Právo na soukromí" je právo být ponechán na pokoji a nebýt bez souhlasu veřejnosti předmětem kontroly. Právo na soukromí je zakotveno v několika mezinárodních zákonech, i když podrobnosti o fotografiích se v jednotlivých zemích liší. Snímky nesmí nepřiměřeně zasahovat do soukromého nebo rodinného života subjektu.

Zákon o ochraně soukromí týkající se fotografií lze zjednodušeně rozdělit na to, zda byla fotografie pořízena na soukromém nebo veřejném místě. "Soukromé místo" je místo, kde má subjekt přiměřené očekávání soukromí, zatímco "veřejné místo" je místo, kde subjekt takové očekávání nemá - tyto pojmy nesouvisí s tím, zda je pozemek v soukromém nebo veřejném vlastnictví. Například stan na pláži je soukromé místo na veřejném pozemku a koncert je veřejné místo na soukromém pozemku. Místo může být veřejně přístupné, ale přesto si může zachovat očekávání soukromí týkající se fotografování, například nemocniční oddělení během návštěvních hodin. To, zda je místo soukromé či nikoli, může záviset také na situaci v daném okamžiku: například stejné nemocniční oddělení by bylo veřejným místem během prohlídky před jeho otevřením.

Ve Spojených státech (kde se nacházejí servery Commons) není zpravidla vyžadován souhlas s fotografováním osob na veřejných místech.[1] Pokud tedy neexistují specifické místní zákony, které by stanovily opak, nadřazené právní obavy (např. pomluva) nebo morální obavy (např. nespravedlivě získaný snímek), komunita Commons obvykle nevyžaduje, aby identifikovatelný subjekt fotografie pořízené na veřejném místě souhlasil s pořízením nebo nahráním snímku. To platí bez ohledu na to, zda se jedná o snímek známé osobnosti nebo neznámé osoby.

V mnoha zemích je k samotnému pořízení snímku a/nebo k jeho zveřejnění a/nebo ke komerčnímu využití "i v případě, že se osoba nachází na veřejném místě", nutný souhlas subjektu. Další nuance mohou zahrnovat věk subjektu, co subjekt v danou chvíli dělá, zda je známý, zda se snímek týká zpráv veřejného zájmu atd. Podrobnosti viz Commons:Country specific consent requirements.

Vzhledem k očekávané ochraně soukromí je třeba před nahráním jakékoli fotografie, na níž je zachycena identifikovatelná osoba a která byla pořízena na soukromém místě, bez ohledu na to, zda je na ní uvedeno jméno dotyčné osoby, obvykle požádat o souhlas dotyčné osoby. Dokonce i v zemích, které nemají zákon o soukromí, máme morální povinnost nenahrávat fotografie, které porušují oprávněné očekávání soukromí subjektu.

Proporcionalita

V některých zemích je proportionality (spravedlivé použití) je hlavním právním kritériem všech výjimek. To znamená, že obvyklé postupy jsou zákonem připuštěny a tolerovány.

Pomluva

Obrázky nesmí nespravedlivě zesměšňovat nebo ponižovat subjekt. To může vyplývat z pouhého obsahu obrázku, ale také ze špatně zvoleného názvu, popisu nebo kategorie. Hanobení je jak právní, tak morální záležitost, proto Commons nerozhoduje podle toho, zda je subjekt schopen nebo pravděpodobně schopen podat žalobu.

Zaměstnanci

Pokud je fotograf při fotografování zaměstnán, může jeho jednání podléhat pracovní smlouvě nebo pravidlům jeho profesní organizace. Otázky týkající se zdravotnického personálu a fotografií pacientů naleznete v článku Commons:Patient images.

Morální otázky

Shortcuts

Některé aspekty etického fotografování a zveřejňování jsou sice kontrolovány zákonem, ale existují i morální otázky. Ty se odrážejí ve formulaci Všeobecná deklarace lidských práv, článek 12:[2] "Nikdo nesmí být vystaven svévolnému zasahování do svého soukromí, rodiny, domova nebo korespondence, ani útokům na svou čest a pověst." Obecná slušnost a úcta k lidské důstojnosti mohou ovlivnit rozhodnutí, zda hostit obraz nad rámec požadovaný zákonem. Rozsah, v jakém může být snímek považován za "neoprávněně získaný" nebo například za "rušivý", je otázkou míry a může záviset na povaze záběru, místě a pozoruhodnosti subjektu.

Původ obrázku může jeho použití nenávratně poznamenat. Fotografie typu "downblouse" nebo "creepshot" není eticky přijatelná jen proto, že je z ní vyříznuta tvář. Paparazziho teleobjektivem pořízený snímek nahé opalující se ženy se nestane přijatelným pouze tím, že se obličej zmenší na pixely.

Stejně jako kvalitní noviny mohou u pochybných snímků použít test "veřejného zájmu", může být zváženo i to, do jaké míry snímek odpovídá našemu rozsahu vzdělávacího projektu. V případě pochybností neexistuje požadavek, aby Commons hostoval jakýkoli obrázek osoby.

Domácí pravidla

Některá místa nebo události mohou mít "domácí pravidla", která se vztahují na fotografování. Pro většinu objektů jiných než lidé považuje Commons taková pravidla za záležitost mezi fotografem a místem konání nebo organizátorem akce. Například nemažeme fotografie umění v muzeu jen proto, že muzeum nepovoluje fotografování. Pokud však pravidla domu umožňují očekávání soukromí, měli by fotografové před nahráním fotografií identifikovatelných osob na daném místě nebo události získat souhlas. Nejedná se o zákonný požadavek, ale o požadavek, který mohou společenství respektovat z morálních důvodů. Například mnoho konferencí a kongresů je považováno za veřejné, ale některé z nich mohou mít specifická pravidla pro fotografování, která vytvářejí očekávání soukromí. Wikimania, mezinárodní konference o projektech Wikimedia, umožňuje účastníkům používat barevné šňůrky, aby dali najevo, zda souhlasí nebo nesouhlasí s fotografováním. Fotografie pořízené na těchto akcích jsou běžně mazány, pokud je na nich zachycena identifikovatelná osoba se šňůrkou "zákaz fotografování".

Souhlas

 
Nemocniční oddělení je veřejný prostor, kde lidé očekávají soukromí, takže z příslušného hlediska se jedná o soukromý prostor.

Stejně jako okolnosti fotografie určují, zda je souhlas vyžadován, ovlivňují také povahu a míru souhlasu, pokud je vyžadován. Existují tři aspekty: pořízení, nahrání a použití fotografie. Na nejzákladnější úrovni lze obvykle předpokládat, že subjekt, který se dívá do fotoaparátu a usmívá se, dal souhlas k pořízení fotografie. Za určitých okolností však může být vyžadován ústní nebo dokonce písemný souhlas.

Souhlas s pořízením fotografie neumožňuje fotografovi, aby si se snímkem dělal, co se mu zlíbí. Obrázek na Commons má větší potenciální expozici než obrázek ve fotoalbu, na osobním Facebooku nebo jako součást uživatelského streamu na Flickru. Například modelka může souhlasit s pořízením snímku do osobního portfolia, ale ne s jeho zveřejněním na internetu. Fotograf a nahrávající se musí přesvědčit, že v případě, že je to vyžadováno, je udělený souhlas vhodný pro nahrání na Commons.

Některé subjekty nejsou schopny dát náležitý souhlas z důvodu nízkého věku nebo kvůli potížím s učením. V těchto případech je třeba požádat o souhlas rodiče nebo odpovědné opatrovníky.

U autoportrétů, kde je subjekt fotografie zároveň fotografem a/nebo nahrávajícím, se souhlas předpokládá za předpokladu, že může dát příslušný souhlas (jak je uvedeno výše).

Obvykle postačí, když nahrávající osoba prohlásí, že byl udělen příslušný souhlas. K tomuto účelu lze použít šablonu {{Souhlas}}, i když není vyžadována. Podívejte se prosím na dokumentaci šablony.

Příkladem souhlasu, který je pro společnost Commons příliš omezující, je typický formulář souhlasu s fotografováním pacientů, který může povolit pouze použití snímku v lékařských časopisech nebo pro výuku v nemocnici. Příkladem souhlasu, který je více tolerantní, než je požadováno pro Commons, je model release, ve kterém se subjekt vzdává práva na publicitu.

Specifické pro danou zemi

Níže uvedená tabulka může být použita pro specifické požadavky na indikace v různých zemích. Upozorňujeme však, že se nejedná o právně závazný text a že skutečnost, že zde není uvedena země, neznamená, že v dané zemi může každý svobodně pořizovat/publikovat/komerčně využívat fotografie lidí na veřejných prostranstvích. Další podrobnosti s odkazy lze nalézt na Commons:Country specific consent requirements nebo kliknutím na odkazy zemí v tabulce.

Consent required for action related to a picture of a person in a public place (by country)
Country/Territory Take a picture Publish1 a picture Commercially2 use a published picture
Afghanistan No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Argentina No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Australia No (with exceptions) No (with exceptions) Yes
Austria No No (with exceptions) Yes
Belgium No Yes (with exceptions) Yes
Brazil Yes Yes Yes
Bulgaria No No Yes
Canada Depends on province Yes (with exceptions) Yes
China, People's Republic of No No Yes
China, Republic of No No (with exceptions) Yes
Czech Republic Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Denmark No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Ethiopia No Yes (with exceptions) Yes
Finland No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
France Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)[3] Yes
Germany No (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Greece No No Yes (with exceptions)
Hong Kong SAR Depends on circumstances Depends on circumstances Depends on circumstances
Hungary Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Iceland No No (with exceptions) Yes
India No No (with exceptions) Yes (with exceptions)
Indonesia Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Iran No (with exceptions) No (with exceptions) No (with exceptions)
Ireland No (with exceptions) No (with exceptions) No (with exceptions)
Israel No No (with exceptions) Yes
Italy No Yes (with exceptions)[4][5][6] Yes[7]
Japan Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Libya No Yes (with exceptions) Yes
Macau SAR Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Mexico No Yes Yes
Netherlands No No (with exceptions) No (with exceptions)
New Zealand No No Yes
Norway No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Peru No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Poland No Yes (with exceptions) Yes
Portugal No (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes
Romania No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Russian Federation No Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Singapore No (with exceptions) No (with exceptions) No (with exceptions)
Slovakia Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Slovenia No No Yes
South Africa No No Yes
South Korea Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
Spain Yes Yes Yes
Sweden No No Yes
Switzerland Yes Yes Yes
Turkey Yes (with exceptions) Yes (with exceptions) Yes (with exceptions)
United Kingdom No (with exceptions) No (with exceptions) Yes
United States No No Usually (although laws differ by state)
1:In this context of consent requirements, "publish" refers to "making public" and is separate from the term "publish" as may be defined elsewhere (e.g. U.S./U.K. copyright law).

2:In this context of consent requirements, "commercial use" is separate from, and not in reference to, licensing conditions that may prohibit commercial use (non-commercial licenses). Often commercial use in this context is contrasted with "editorial use", with the former referring to advertising and marketing purposes and the latter referring to news reporting and education even if made with a profit motive.

Identifikace

Míra, do jaké je subjekt identifikovatelný, se liší. Fotografie, na které je jasně vidět obličej, je vysoce identifikovatelná. Při identifikaci subjektu mohou pomoci i další znaky těla, oblečení nebo místa. Mimo fotografii lze vodítka získat z názvu, popisu, původu, zdrojové adresy URL a metadat (mimo jiné včetně zeměpisné polohy a data). Čím větší jsou problémy s ochranou soukromí v souvislosti s fotografií, tím větší váhu je třeba přikládat riziku identifikace nezjevnými prostředky. Dalším důležitým faktorem je, zda je osoba hlavním objektem fotografie, nebo pouhým přihlížejícím či detailem v pozadí.

Riziko identifikace lze minimalizovat neuvedením některých informací v popisu. Některé údaje týkající se původu fotografie (jako je zdrojová adresa URL a autor) však mohou být vyžadovány licencí na zdrojovou fotografii nebo zásadami Commons, takže je nelze odstranit. Může být také možné vyfotografovat objekt z jiného úhlu nebo jej jinak zarámovat.

Je lepší získat souhlas než se pokoušet anonymizovat fotografii, která ho může vyžadovat. Umístění černé pásky přes oči se v minulosti používalo ke skrytí identity pacienta v lékařských publikacích, ale dnes se již nepovažuje za účinné.[8] Pixelové rysy lze někdy odhalit přimhouřením očí. Některé zdánlivě nevratné vizuální úpravy, jako je použití efektu "víření" přes obličej subjektu, mohou být ve skutečnosti vratné.[9] Tyto hrubé pokusy o anonymizaci snímků mohou poškodit hodnotu snímku pro Commons do té míry, že jeho reálná šance na použití je omezená nebo žádná.

Pokud zákon zakazuje pořizovat nebo zveřejňovat fotografie osob bez jejich souhlasu a souhlas nebyl udělen, je znemožnění identifikace subjektu (například rozmazání jeho obličeje) neetické: fotografie by neměla být nahrána na server Commons.

Pokud se původní nebo podobné snímky již nacházejí na internetu (buď na Commons, nebo jinde), jsou pokusy o anonymizaci předmětu nakonec marné. Vyhledávání obrázků na základě obsahu motory, jako je TinEye nebo Google Images, mohou identifikovat anonymizovaný předmět. Všechny následující osoby jsou snadno identifikovatelné pro každého, kdo daný subjekt zná. Lze je také identifikovat pomocí počítače, a to jednoduchým přetažením obrázku na Google Images a vyhledáním podobných obrázků.[10]

Příklady

 
K pořízení této fotografie nebyl nutný souhlas, protože byla pořízena na veřejném místě ve Spojených státech.

Následující příklady nevyžadují v mnoha zemích souhlas:

  • Anonymní pouliční umělec
  • Anonymní osoba na veřejném místě, zejména jako součást většího davu lidí
  • Osoby, které se účastní veřejné akce na místě v soukromém vlastnictví, například tiskové konference v kancelářské budově.
  • Hráč basketbalu, který se účastní zápasu, který je přístupný veřejnosti.

Následující příklady obvykle vyžadují souhlas:

  • Rozhovor muže a ženy s názvem "Prostitutka mluví se svým pasákem" (možná pomluva)
  • Identifikovatelné dítě s názvem "Obézní dívka" (potenciálně hanlivé nebo ponižující).
  • Posluchači na soukromém večírku, pokud nejsou novináři výslovně pozváni (nepřiměřené vniknutí)
  • Snímky aktů, spodního prádla nebo plavek, pokud nejsou zjevně pořízeny na veřejném místě - i když je obličej fotografované osoby zakrytý (nepřiměřené narušení)
  • telefonické snímky pořízené z dálky, na nichž je osoba zachycena na soukromém místě (nepřiměřený zásah)

Odebrání práv

Subjekt, fotograf nebo nahrávající může požádat o odstranění obrázku ze služby Commons. Důvody pro odstranění mohou být například "vyvolává rozpaky" nebo "byl zveřejněn bez mého souhlasu" apod. Obecně platí, že obrázky nejsou odstraňovány jen proto, že se nelíbí subjektu, ale administrátoři jsou obvykle k žádostem o odstranění vstřícní, pokud lze uvést pádné důvody. V každém případě můžete žádost o odstranění řešit běžným veřejným procesem přezkoumání žádosti o odstranění. Pokud je vyžadována diskrétnost, lze žádost o odstranění s vysvětlením zaslat také soukromě prostřednictvím Commons:Contact us/Problems.

Další zdroje

Fotografie s volnou licencí, které jsou umístěny na jiných webových stránkách (např. Flickr), často na Commons nahrávají jiní uživatelé než fotograf. Proto může být obtížné zjistit, zda byl souhlas udělen. Volná licence k obrázkům se vztahuje pouze na práva fotografa a neříká nic o subjektu. Může být nutné kontaktovat vlastníka fotografií ohledně souhlasu subjektu, i když z licence vyplývá, že souhlas fotografa nepotřebujeme.

Související stránky

Externí odkazy

Následující webové stránky pojednávají o právech fotografů fotografujících na veřejných místech:

Zdroje

  1. Nussenzweig v. DiCorcia
  2. https://www.un.org/en/universal-declaration-human-rights/index.html
  3. Laurent, Olivier (23 April 2013). "Protecting the Right to Photograph, or Not to Be Photographed". The New York Times. Retrieved on 15 February 2015.
  4. Italy, Street-Photography and the Law (29 October 2013). Archived from the original on April 13, 2016. Retrieved on 15 February 2015.
  5. Monti, Andrea. Italian Law & Street Photography / What are you allowed to shoot?. Archived from the original on March 17, 2017. Retrieved on 15 February 2015.
  6. Art. 97. Legge 22 aprile 1941 n. 633 - Protezione del diritto d'autore e di altri diritti connessi al suo esercizio (G.U. n.166 del 16 luglio 1941) / Testo consolidato al 6 febbraio 2016 (DLgs 15 gennaio 2016, n. 8). Retrieved on 2020-05-05.
  7. Art. 96. Legge 22 aprile 1941 n. 633 - Protezione del diritto d'autore e di altri diritti connessi al suo esercizio (G.U. n.166 del 16 luglio 1941) / Testo consolidato al 6 febbraio 2016 (DLgs 15 gennaio 2016, n. 8). Retrieved on 2020-05-05.
  8. ICMJE | Recommendations | Protection of Research Participants. International Committee of Medical Journal Editors. Retrieved on 2016-10-02.
  9. Schneier, Bruce (2007-10-26). Untwirling a Photoshopped Photo - Schneier on Security. Retrieved on 2016-10-02.
  10. Google Images (Search by image).